Młody i Piękny Wygląd na stałe


Od dawna poszukiwano substancji, która pomogłaby zachować młody i piękny wygląd. Kiedy naukowo poznano procesy odpowiedzialne za starzenie się skóry, urodowym panaceum okrzyknięto kwas hialuronowy. Przełomem było wynalezienie technologii służącej modyfikacji naturalnego kwasu w wypełniacz aplikowany do ampułkostrzykawki. A stąd już prosto do skóry...


Właściwości kwasu hialuronowego

Kryjący się pod obco brzmiącą nazwą kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Jedną z jego podstawowych funkcji jest zdolność wiązania wody, która odpowiedzialna jest za utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia tkanek. Niestety, z upływem lat i pod wpływem ekspozycji na słońce, zawartość kwasu hialuronowego w skórze maleje, co wpływa na zmniejszenie poziomu jej nawilżenia. Włókna kolagenowe tracą elastyczność, ich liczba ulega zmniejszeniu. W efekcie skóra traci sprężystość i pojawiają się zmarszczki. Można im jednak przeciwdziałać. Doskonałe efekty uzyskuje się między innymi po zastosowaniu naturalnych produktów, których skład w ponad 99% jest identyczny z naturalnym kwasem hialuronowym.

Historia kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy został wyodrębniony po raz pierwszy w 1934 roku przez Karla Meyera i Johna Palmera z ciała szklistego oka krowy. Ze względu na jego przezroczystą postać, naukowcy nadali mu nazwę pochodną od greckiego słowa hyalos, które oznacza szkło. Początkowo był on pozyskiwany m.in. z grzebieni kogucich. Rozwój nauki pozwolił na otrzymywanie kwasu hialuronowego za pomocą nowych metod biotechnologicznych. Kwas hialuronowy uzyskiwany na drodze fermentacji bakterii Streptococcus należy do najbardziej bezpiecznych, ponieważ należy on do grupy związków mających identyczną budowę chemiczną zarówno u bakterii, jak i człowieka.

Wykorzystanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany obecnie w wielu dziedzinach medycyny, m.in. w ortopedii, okulistyce, ginekologii, czy urologii. W 1996 roku szwedzki naukowiec, Bengt Ågerup, związany z Universitas Regia Upsaliensis w Uppsali, stworzył unikalną formę stabilizowanego kwasu hialuronowego pochodzenia niezwierzęcego, na bazie unikalnej opatentowanej technologii NASHA™. Wydarzenie to stanowiło przełom w medycynie estetycznej i zainicjowało jej intensywny rozwój.

Zastosowanie w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy do korygowania zmarszczek ma postać elastycznego żelu, którego cząsteczki zachowują się jak elementy budulcowe tkanek. Wielkości cząsteczek żelu są dopasowane do struktury tkanki danej warstwy skóry. Dzięki temu zapewniają jej wyjątkowe ujędrnienie, podniesienie i wygładzenie. Różny rozmiar cząsteczek żelu umożliwia odpowiedni dobór terapii do rodzaju i głębokości zmarszczek, co umożliwia osiągnięcie bardzo dobrego efektu estetycznego.

Rodzaje zabiegów:

 • niwelowanie zmarszczek na czole, okolicy oczu, ust, fałdów nosowo wargowych
 • powiększenia ust i podkreślenia ich konturów
 • wolumetria, czyli modelowanie owalu twarzy (okolicy policzków, brody)

Przebieg zabiegu

Każdy zabieg podania kwasu hialuronowego poprzedzony jest konsultacją lekarską. Zabieg nie zajmuje dużo czasu, przykładowo - likwidacja zmarszczek wokół ust trwa około kwadransa. Zabieg jest z reguły bezbolesny, ponieważ lekarz stosuje miejscowe znieczulenie lub preparaty kwasu hialuronowego z dodatkiem lidokainy, środka znieczulającego zabieg.

Preparat podawany jest cienkimi igłami, które nie zostawiają śladów w miejscu wkłucia i redukują do minimum bolesność. Elastyczność i zdolność wiązania wody sprawia, że po wstrzyknięciu preparatu pod skórę wypełnia on i wygładza naturalnie zmarszczki. Praktycznie tuż po zabiegu pacjent zauważa efekt. Tuż po zabiegu może wrócić do codziennych obowiązków.

Efekt zabiegu

Efekt zabiegu jest natychmiastowy, ale nie permanentny. Trwałość efektu to sprawa indywidualna i zależy między innymi od wieku osoby, która poddała się zabiegowi, od jej typu skóry, czy stylu życia. Zabieg często jest powtarzany po upływie sześciu do dwunastu miesięcy od zabiegu wygładzania zmarszczek.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie należy wykonywać w przypadku:
 • ciąży
 • karmienia piersią
 • choroby nowotworowej
 • chorób autoimmunologicznych
 • stanów zapalnych skóry
 • uczulenia na kwas hialuronowy
 • skłonności do występowania blizn

Możliwe działania niepożądane

 • zaczerwienienie
 • świąd
 • ból w miejscu wstrzyknięcia
 • obrzęk

Objawy zazwyczaj ustępują po 2-3 dniach od zabiegu.

Bezpieczeństwo zabiegu


Kwas hialuronowy jest bezpieczny dla człowieka i od dawna używany w medycynie. To substancja naturalnie występująca w skórze. Poza efektem estetycznym, poprawia uwodnienie skóry, stymuluje fibroblasty do produkcji białek, co ma znaczenie w regeneracji i odbudowie skóry. Bezpieczeństwo zabiegu jest w dużej mierze związane z dobraniem odpowiedniego preparatu, zastosowaniu odpowiedniej techniki i wykluczeniu przeciwskazań do zabiegu.


0 komentarze :